Кошик
260 відгуків

Попелиця

Попелиця

Опис шкідника

Ні один селекціонер не вивів ще троянду, стійку до попелиці!

Попелиця – дрібний шкідник рослин, розміром 0,5-2,0 мм відноситься до загону рівнокрилих. Видно на зелених органах рослин неозброєним оком. Розрізняють кілька груп шкідників зеленого, сірого, оранжевого, чорного кольорів, які колоніями заселяють усю рослину. Форма тіла яйцеподібна з довгими ніжками, якими комахи користується досить неохоче. Попелиця відноситься до сосним шкідників, тому на голівці чітко виділяється ротової апарат, з хоботком. Є безкрилі і крилаті форми. При перельотах крилаті форми розносять вірусні хвороби, чим завдають сильної шкоди не тільки трояндам, але і іншим рослинам саду.


Попелиця з'являються на молодих пагонах навесні або на початку літа. Початок літа - час їх масового розмноження. Вони висмоктують соки з наймолодшої частини пагонів, і можуть завдати цим велику шкоду. Ефективна обробка від попелиці, при ранньому виявленні, мильною водою і піретрум (ромашкою аптечної), а також інсектицидами вибіркової дії. Ними обприскують рослини при першій появі попелиці.

Зовнішні ознаки ураження попелиць:

  • висмоктуючи соки, попелиця сприяє деформуванню бутонів, верхівок пагонів. Іноді пошкодження починаються зі згортання листя.
  • вся рослина покривається рідким блискучим нальотом з солодкуватим смаком. Його називають медвяною росою. Це улюблений об'єкт харчування чорних садових мурашок,
  • поява мурах свідчить про приліт або відкладення яєць колонії попелиць,
  • листовий апарат троянди стає тонким, скручується, листя жовтіє, а бутони обпадають не распустившись.

Рівень шкодочинності попелиць

Попелиця відносять до небезпечних шкідників. Самки кожні 2 тижні народжують 150-200 нових особин. Якщо не вжити терміново захисні заходи, то величезні кількості розмножилися попелиць здатні в короткий термін знищити зелену масу рослин, що призводить до різкого зниження декоративності кущів. Вони не тільки самі завдають шкоди рослині, але і є рознощиками небезпечних захворювань, в тому числі вірусних. На цукристих виділеннях швидко розмножується чорний сажістий гриб, який покриває листя рослин суцільний грибницею, знижуючи інтенсивність фотосинтезу. Перелітаючи на садові культури, вони вражають дерева раковими та іншими небезпечними захворюваннями, які призводять до загибелі багаторічних садових культур. Саме попелиці приписують поширення більше половини відомих фітопатогенних вірусів.

Профілактичні заходи захисту

Від попелиці неможливо позбутися одноразовою обробкою вже хворих рослин. Необхідно постійне обстеження рослин та проведення профілактичних заходів, з метою захисту від ураження шкідниками, включаючи тлю.

До профілактики відносяться агротехнічні заходи, такі як вибір ділянки під розарій, освітлення, правильний полив, підживлення. Особливе значення надається догляду за трояндами. Їм необхідний:

  • систематичний огляд з метою виявлення шкідників,
  • видалення засохлих листя і відцвілих келихів троянд, обрізка хворих, ослаблених пагонів, які найчастіше уражаються шкідниками і хворобами,
  • періодично (раз на місяць) обмивши рослин чистою водою або мильними розчинами. Попелиця малорухома і при змиві струменем води, як правило, назад не повертається, гине.

Природні вороги попелиці

Природними ворогами попелиці є божі корівки, журчалки, щипавки, жужелиці, златоглазки, наїзники, тлиный лев, клопи-довгоносики. Не обходять своєю увагою попелиць птахи, які оселилися в саду. Позитивну роль відіграють рослини-інсектициди.

 

Заходи боротьби з попелицею

Заходи боротьби з попелиць поділяються на біологічні, механічні, хімічні та народні.

Біологічні методи

Біологічні методи включають використання природних ворогів шкідника і були розглянуті в розділах «профілактичні заходи захисту» та «природні вороги попелиці».

Механічні методи

  • ручний збір (при одиничних проявах попелиці її тиснуть, не знімаючи з рослини). Якщо попелиця розселилася на бутонах, то обнявши бутон долонею, протріть його рухом знизу вгору. При незначних кількостях практично вся тля на бутонах загине,
  • змивання струменем води. Попелиця малорухома і при змиві гине. Змивання можна проводити струменем чистої води при поливі або спеціально приготовленими розчинами.

Хімічні методи

Якщо неможливо обійтися іншими засобами і використання отрутохімікатів неминуче, то краще застосовувати натуральні інсектициди проти попелиці.

Народні методи боротьби з попелицею

Народні методи, що застосовуються для знищення шкідників, більш «демократичні». Вони здебільшого не вбивають, а лише відлякують шкідників своїм запахом, незвичайним присмаком відварів і настоїв.

Не переносить попелиця запаху ромашки далматской, фенхелю. Лаванда в розарії вижене тлю, а настій гіркого перцю навряд чи сподобається за смаком. Чорнобривці і пеларгонія запашна, настурція, календула не тільки виженуть шкідників з розарію, але і в поєднанні з трояндами посилять декоративності квіткової клумби.

В літературі наведені різноманітні настої і відвари з трав інсектицидів, у тому числі з свіжої бадилля картоплі, зубців часнику, головок цибулі, ромашки аптечної, аконіту, борщівника, чорнобривців, живокіст, дурману, тютюну, софори японської, деревію, чистотілу та інших.

Джерело: https://www.botanichka.ru/article/tlya-na-rozah-i-sposobyi-borbyi-s-vreditelem/

Інші статті
  • Мульчування
    Мульчування - це досить новий прийом, який почали активно застосовувати тільки в останні роки, але користь від нього очевидна!
  • Павутинний Кліщ
    У цій статті ви познайомитеся з одним з основних шкідників троянд - Павутинним Кліщем. Отримаєте інформацію за способом виявлення та профілактики появи цього шкідника. А також дізнаєтеся про заходи боротьби з Павутинним Клещем.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner